ALPET Taşıt Yönetim Sistemi, şirket filo araçlarının ALPET istasyonlarından nakit ödeme yapmadan, faturayla uğraşmadan iskontolu akaryakıt almalarını sağlayan, ileri teknoloji Taşıt Yönetim Sistemi'dir. Dolum bilgilerini elektronik ortamda müşteriye dönem sonu raporları halinde ulaştıran ALPET Taşıt Yönetim Sistemi, araçlara ait tüm bilgileri kaydeder, doğru, düzenli ve güncel olarak izlenmesini sağlar. Taşıt Yönetim Sistemi kullanıcıları, sistem dahilinde akaryakıt tüketimlerini internet üzerinden takip eder 

Akaryakıt harcamalarında %100 kontrol sağlar. Ödemeler tek merkeze yapılır.
Farklı yakıt kullanımını engeller. Yaygın istasyon hizmeti verilir.
Ne kadar yakıtla kaç km gidildiği görülebilir. Şifre ile yapılan işlemler ile yetkisi olmayan kişilerin kullanımı engellenir.
ALPET Taşıt Yönetim Sistemi kullanıcıları, sistem dahilinde akaryakıt giderlerini internet üzerinden kolayca takip edebilirler. Kullanıcıların yaptığı akaryakıt alımları sisteme aktarılır, araç ve dönem bazında akaryakıt tüketim kontrolü sağlanır.
Sistemin en önemli özelliklerinden biri akaryakıt alımında sistemin aracı otomatik olarak tanıması ve kullandığı akaryakıtı bilmesidir.
Sistemdeki kilometre okuyucu sayesinde her yakıt alımında aracın kilometre bilgisi okunur. Böylece araç ne kadar zamanda, ne kadarlık yakıtla kaç kilometre gitmiş internet üzerinden takip edilebilir.
Ödemeler tek bir merkeze yapılır ve faturalar otomatik olarak tahsil edilir. Fatura ve tüketim raporlarının tek merkezden alınmasıyla zamandan büyük tasarruf sağlanır. ALPET Taşıt Yönetim Sistemi kullanıcıları böylece kredi kartı, fatura ve fiş gibi formalitelerle uğraşmaz.
ALPET TYS, Türkiye genelinde yaygın istasyon ve montaj-servis merkeziyle hizmet vermektedir.
ALPET TYS’de TYS Kart tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi şifre girilerek kullanılır. Bu sayede TYS Kart’ın kaybolması, çalınması gibi durumlarda yetkisi olmayan kişilerin kartı kullanması engellenir.

TYS KURUMSAL BAŞVURU FORMU


TYS Sistemi 2 şekilde çalışır:

1- TYS Matik: Şirket filosundaki araçların her birine kilometre okuyuculu TYS Matik takılır. Akaryakıt alımı sırasında aracın yakıt deposuna yerleştirilen pompa TYS Matik sayesinde sisteme önceden kaydolmuş aracı tanır ve bilgilerini okuyarak araca tanımlı akaryakıtın dolumu başlatır.

2- TYS kart: Şirket Filosundaki araçların plakalarına tanımlana ALPET TYS Kart ile istasyona giden kart sahibi kartını pompaya okutur. Pompa, bu kart sayesinde sisteme önceden kayıtlı aracı tanır ve bilgilerini okuyarak araca tanımlı akaryakıtın dolumunu başlatır.

  • 1.Aşama -  ALPET Taşıt Yönetim Sistemi'ne dahil olan filo araçları TYS logosu bulunan istasyona gelerek TYS logolu pompaya yanaşır.  
  • 2.Aşama -  TYS Matik ile: ALPET Taşıt Yönetim Sistemi’ni TYS Matik ile kullanan araçlarda, pompa tabancasının önceden sisteme kaydolmuş aracın akaryakıt deposuna yerleştirilmesiyle otomatik bilgi bağlantısı gerçekleştirilir.

TYS Kart ile: ALPET Taşıt Yönetim Sistemi’ni TYS Kart ile kullanan araçlarda, TYS Kart pompaya okutulur ve şifre girilir. Böylece otomatik bilgi bağlantısı gerçekleştirilir.

  •  3.Aşama - İstasyon Bilgi Kontrol Ünitesi, aracın sisteme kayıtlı ve doğru akaryakıt pompasında olduğunu teyit ederek, dolum emrini verir ve dolum başlar.
  •  4.Aşama -  Dolumun sona ermesiyle dolum bilgilerini içeren 2 adet fiş basılır. Fişlerden biri sürücüye verilir, diğeri ise istasyon yetkilisinde kalır.
  •  5.Aşama -  ALPET, dönem sonu raporuna bağlı kalarak bankaya ödeme dosyasını gönderir ve banka aracılığıyla tahsilat yapılır.