·       TSE EN 590 standartına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olan Türkiye’de üretilen veya ithali yapılan üründür. Üretim sonrasında eklenen herhangi bir katkı içermez. Avrupa’da kullanılan kaliteli ve çevreci bir üründür. Binek, ticari, ağır vasıta olmak üzere tüm dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Motorinin daha yüksek oranlarda sıkıştırılabilmesinden kaynaklanan bu termik verimlilik, dizel motorların özellikle endüstriyel üretim için önemli hale gelmesine sebep olmuştur

Motorin güvenlik bilgi formunu görüntülemek için tıklayınız.

Standart yakıtlara oranla çok daha yüksek yanma oranına sahip ALPET Torojet ile motor parçalarında tortulaşma oluşumu en aza indirilerek motor korunur ve performans artışı sağlanır. Böylece aracınız aynı yakıt ile daha fazla km yapar, çevreye bırakılan atık oranı azalır. Aracınızın performansı artarken yakıt tüketiminde de ekonomi sağlanır.

Mükemmel motor temizliği, yüksek performans, yakıt ekonomisi, düşük atık.

Tüm araç tiplerine yönelik olarak geliştirilen ALPET Torojet, yanma oranını yükselten ve motor parçalarında kirlilik ve tortu birikimini önleyen özel formüllü bir yakıt olup aracınızın performansını artırırken, çevreye bırakılan atık oranını da düşürmektedir.

 

ALPET Kalite Kontrol Sistemi

 

ALPET'te kalite kontrol, her aşamada defalarca denetlenmektedir. Türkiye genelinde kontrol yapan gezici kalite kontrol araçları, Türkiye'nin her bölgesinde aynı kalitede akaryakıt kullanmanızın güvencesidir.

Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne göre hepsi araçlarda güvenle kullanılabilirler. Farklılaştırılmış ürünler ile diğerleri arasında kalite vb. düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör vb. araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.

 

 Torojet Motorin Güvenlik Bilgi Formunu görüntülemek için tıklayınız. 

Ulusal Marker güvenlik bilgi formu

·       TS EN 228 Standartına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olan Türkiye’de üretilen veya ithal edilen bir yakıttır. Kurşunsuz benzinin geçirmesi gereken özel işlem, aracınızın motorunda mümkün olan en az miktarda zararlı emisyon oluşturabilecek şekilde düzgün yanmasını sağlar. Üretim sonrasında eklenen herhangi bir katkı içermez. Kurşunsuz benzinle çalışacak biçimde tasarlanmış buji ateşlemeli motora sahip tüm benzinli araçlarda  yakıt olarak kullanılır.

Kurşunsuz Benzin 95 güvenlik bilgi formunu görüntülemek için tıklayınız.

·      Fuel oil ya da yağ yakıt, koyu renkte, az akışkan bir petrol ürünüdür. Elektrik, ısı ya da buhar sistemlerinde kullanılabilen Fuel Oil, her türlü endüstriyel fabrika, tesis ve binalarda tercih edilmektedir. Kolay pompalanır, yanar ve tasarruf sağlar. Bu konuda detaylı teknik bilgi için, sistem üretici firmalara başvurulması tavsiye edilir.

Fuel Oil 3 güvenlik bilgi formunu görüntülemek için tıklayınız.

·      Fuel Oil No.4 bir diğer adıyla kalorifer yakıtı olan KALYAK daha ince ve kükürt oranı daha düşük bir yakıttır. Elektrik, ısı ve buhar ihtiyacı olan tüm kazan, tesis, sanayi, bina ve yapılarda kullanılabilir. Elektrik, ısı ya da buhar sistemlerinde kullanılabilen kalyak kolay pompalanır, yanar ve tasarruf sağlar. Isınmak için çok ekonomik olan kalyak ilk tercih edilen yakıtlardan biridir.

Fuel Oil 4 -Kalyak güvenlik bilgi formunu görüntülemek için tıklayınız.

ALPET AdBlue® NEDİR?

ALPET AdBlue®, dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx-emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan özel bir sentetik üre çözeltisidir.

ALPET  AdBlue®, çevre dostu bir üründür. Taşınabilir sıvıların minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır.

ALPET  AdBlue®, Avrupa’daki belli başlı kamyon, çekici, otobüs, traktör ve SCR sistemli EURO 4, EURO 5 ve EURO 6 standartlarındaki tüm araç imalatçılarının modellerinde kullanılabilir. Dizel veya başka tür yakıt ile karıştırılmaz. Kullanımı SCR Selective Catalytic Reduction (SCR Seçimli Katalitik İndirgeme Sistemi) adlı sistemle yapılır.

ALPET  AdBlue®, taşıtınızın SCR sisteminin işlevini yerine doğru getirmesini güvence altına almak için DIN V 70070 standardı ve TS-ISO-22241-1 teknik şartnamesine uymalıdır. EURO 4, EURO 5 ve EURO 6 standartlarını karşılayan araçlarda kullanılması zorunludur. AdBlue®, ISO ve CEFIC yönetmelikleri ile uyumludur. SCR sisteminin işlevini en iyi şekilde görmesi için kullanılan ürünün standartlara uyumlu olması çok önemlidir.

 ALPET AdBlue® ÖZELLİKLERİ?

ALPET AdBlue® toksik değildir ve uygun şekilde kullanılırsa insanlara, hayvanlara ve çevreye karşı herhangi bir risk oluşturmaz.

ALPET AdBlue® ile çalışılırken alınması gereken önlemler arasında deri ve gözlerle temas etmesinden kaçınmak bulunmaktadır. Ayrıca, eğer zemine dökülürse kayma tehlikesi arz eder.

ALPET AdBlue® yanıcı değildir.

ALPET AdBlue® -11 °C’de donmaya başlar.

ALPET AdBlue® donduktan sonra da kullanılabilir. ALPET AdBlue® eridikten sonra sorunsuzca kullanılabilir.

 

ALPET AdBlue® KULLANIM ALANLARI

2006 yılından beri Avrupa Birliği ülkelerinde trafiğe çıkan kamyon ve otobüsler için AdBlue kullanımı zorunluydu. 2015 yılından beri ise yeni üretilen otomobil, kamyon, traktör, iş makineleri, trenler ve hatta gemiler de dahil olmak üzere tüm dizel motorlu araçlarda zorunlu hale gelmiştir.

 ALPET AdBlue® SAKLAMA KOŞULLARI

30 C°(hidroliz oluşumu) altında -10 C° (-11 C°’den itibaren kristalize olur) üzerinde saklama tavsiye edilir.

Açık havada güneşte bırakılmamalıdır.

Hava ile teması önlenmelidir.

Paslanmaz veya poli propilen kaplarda ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Üretim tarihinden itibaren bir yıl içinde tüketilmelidir.

Aktarma yapılacak kaplar hijyenik ve ilk kez kullanılıyor olmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ALPET AdBlue® Nedir?

ALPET AdBlue® dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx-emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan özel bir sentetik üre çözeltisidir.

 Bir aracın ALPET AdBlue® tüketimi ne kadardır?

Her aracın adblue tüketim miktarları farklıdır. Fakat büyük ticari taşıtlarda bu oran yaktığı yakıtın %6 si kadardir. Örn. Araç 100 litre motorin tüketimi yaptığında 5-6 litre civarında adblue tüketimi yapar.

ALPET AdBlue® biterse ne olur?

Eğer ALPET AdBlue® tankı boşalırsa, bu izin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. Araç motor gücünü kısıtlayarak çekişten düşer ve Adblue takviyesi yapılana kadar da normale dönmez.

ALPET AdBlue® aşındırıcı mıdır?

Ürün yaklaşık 9.0 pH değeriyle kısmen alkalindir ve bu nedenle alüminyum, pirinç, yumuşak çelikle doğrudan temas ettirilmemelidir.

Paslanmaz Çelik ve Plastik tanklar ve fittingler AUS32 uyarınca tavsiye edilir.

Yaklaşık 9.0 pH değeriyle kısmen alkalidir ve uzun süreli cilt temasında tahrişe sebep olabilir. Deri ve göz temasından kaçınılmalıdır. Deri ile temasında bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Göz ile temasında göz bol su ile yıkanmalıdır. Temizleme yöntemleri, mekanik olarak toplamak ve bertaraf etmek üzere uygun kaplarda biriktirmektir. Yerel ve ulusal yönetmeliklere uygun biçimde bertaraf ediniz.

Kristalizasyon veya dökülenleri bertaraf etmenin en iyi yolu su ile yıkamaktır. Suyla durularken, çözeltinin herhangi bir şekilde kirlenmesini önlemek için iyice kapatıldığından emin olun.

ALPET AdBlue® otomotiv boyası üzerine dökülürse, yüzeyi suyla temizleyin ve boyanın temizlenmesini sağlayın. ALPET AdBlue® boya üzerinde kurur ve kristalleşirse, yüzey korozyonu meydana gelebilir.

Çöpe, çevreye ve kanalizasyona dökmeyiniz.