Hayat Kurtaran Kurallar

Bu trafik kurallarını iyi bilmek, bir gün hayatınızı kurtarabilir...

Yaya olarak sürücüyü zor durumda bırakmamak için karşıdan karşıya geçerken yaya yollarını kullanmamız gerekir. Sürücülerde yaya yollarında mutlaka tedbirli olmak zorundalar. 

Taşıt yolu bitişiğinde ve etrafında yaya yolu (kaldırım) yoksa banketlerden yürüyünüz. Karşıdan karşıya geçişlerinizi, Trafik Polisinin bulunduğu yerlerden trafik görevlisi yok ise yaya geçidi, okul geçidi gibi yerlerden yapın. Yaya geçidi, okul geçidi ve kaldırımların daima sağını kullanmaya özen gösteriniz. Trafik polisinin düzenleme çalışmalarına, trafik ışıklarına ve işaret levhalarına mutlaka uyunuz. Karayollarına trafiği zorlaştıracak, tehlikeye düşürecek ve engel olacak bir şekilde herhangi bir şey bırakmayınız ve dökmeyiniz. 
Trafik ışığı ve Trafik Polisin bulunmadığı yerde, taşıtların uzaklık ve hızını kontrol edip güvenliğinizi sağladıktan sonra en kısa doğrultudan en kısa zamanda karşıdan karşıya geçiniz. Yayalar için özel olarak yapılmış alt veya üst geçit, yaya köprüsü veya yaya tüneli gibi yerlerden karşıya geçin.
Devamlı çizgilerde, virajlarda, tepe üstlerinde, dar köprü ve tünellerde ilerisi görünmeyen yerlerde önünüzdeki aracı geçmeyiniz. Birden fazla şeritli yollarda trafiği tehlikeye düşürecek şekilde işaret vermeden şerit değiştirmeyiniz. 

Yolun sol şeridini daima geçiş için serbest bırakın, sol şeridi devamlı olarak işgal etmeyiniz. Kavşaklardan ve tepe üstlerine yaklaşırken virajlı yollarda ilerlerken süratinizi mutlaka azaltın. 

Karlı ve Yağışlı havalarda yanınızda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Önünüzdeki bir araç başka bir aracı geçmekte ise sizde onu geçmeye kesinlikle çalışmayınız. Geceleri karşılamalarda kısa huzmeli farlarla geçiş yapın. Alkollü iken kesinlikle araç kullanmayın. 

Önde giden araçları güvenli ve gerekli mesafeden takip etmeye özen gösteriniz.